İş Hayatınızda Sizi Başarıya Götürecek 10 Kitap

Yaşamımız boyunca farklı alanlarda hep kendimizi geliştirmeye çalışıyor ve çoğu zaman en iyisi olmayı amaçlıyoruz. O zaman da sadece deneyimler yetersiz kalıyor, kitaplara, filmlere ve çevremizdeki fikirlere bakıyor ve kendimize bir rehber oluşturuyoruz. Bu rehber eşliğinde, karşımıza bambaşka bir yol çıkıyor; işte bu bizim hikayemiz!

Özellikle rekabetli iş hayatında, kendimizi geliştirmeye çalışırken bir yandan da pek çok problemle karşı karşıya geliyoruz. Hızlı ama etkili bir çözüm sunmamız, motivasyonumuzu kaybetmememiz ve istediğimiz noktaya her halükârda ulaşmamız gerekiyor. Peki biz bu kadar şeyi yapabilecek kadar deneyime sahip miyiz? Biz değil, ama deneyimlerle, araştırmalarla dolu bir sürü kitap karşımıza çıkmaya hazır. İşte tam bu noktada, belki size ‘bir kitap okudum ve hayatımdeğişti’ dedirtecek ve iş hayatınızda daha başarılı ve emin adımlar atmanızı sağlayacak 10 kitabı huzurlarınıza sunmak istedik.

Yorulduğunuzu, yapamayacağınızı veya sıkıştığınızı hissettiğiniz an derin bir nefes alıp, sayfaların eşsiz deneyiminden yararlanmak size ve çevrenizdekilere inanın çok iyi gelecek!

Savaş Sanatı, Sun Tzu

Günümüzden yaklaşık 3000 yıl önce yazılan Savaş Sanatı, ilk bakışta bir askeri strateji kitabı olarak görünse bile iş hayatı için tam bir rehber. Savaş tanımı ile başlayan bu kitap, savaş süresince oluşan tüm olayların psikolojik etkilerine ve çözümlerine değiniyor. Sadece stratejisi ile değil, savaşı değerlendirme biçimi, empati anlayışı ve çatışma psikolojisi gibi pek çok ana noktanın üzerinde durarak okuyucularaaskeri alanın yanı sıra iş dünyasında da kullanabilecekleri etkili çözümler sunuyor.

Savaş Sanatı, kişinin problemleri ve çözüm yollarını daha planlı şekilde çözümlemesini sağlarken, özellikle insan yönetimi ve liderlik konularında paydaşları anlamak için birebir bir rehber ve arkadaş olarak kitaplığınızda yerini alabilir.

İknanın Psikolojisi, Robert Cialdini

Özellikle insan yönetimi ve pazarlamada kendini geliştirmek isteyenler için bir rehber olan İknanın Psikolojisi, kitabı bitirdikten sonra dünyaya ve pazarlama alanına bambaşka bakmanızı sağlayacak. İkna alanında profesyonel bir uzman olan Robert Cialdini satış, pazarlama, liderlik ve iletişim alanında yaptığı çalışmaların ışığında uzun yıllarca üzerine çalışarak İknanınPsikolojisi’ni yayına hazırlamıştır. Bundan dolayı, bu kitap herhangi bir kişisel gelişim kitabı değil tamamen bilimsel araştırmalara dayanan bir yol göstericidir.

Kararlar üzerinden çevrenin etkisini araştıran Cialdini, özellikle kararsızlık anlarında ikna etmeyi sağlayabilecek 3 temel unsurun üzerinde durur. İçerisinde bulunan uygulamaları örnekler ile hem vakaları daha kolay kavramanıza olanak sağlarken hem de satış alanının inceliklerini öğrenme imkanı sunar. Sadece satış değil, iş hayatında da yükselmeyi hedefleyen kişilere yol gösterebilecek bir kitap olan İknanın Psikolojisi, algı yönetimi ve ikna konularını oldukça basit bir şekilde anlatarak okuyucunun kalbini hemen fethediyor!

Mor İnek, SethGodin

“Mor İnek, gerçek değişimler ve gerçek etkiler yaratmayı arzulayan pazarlamacılar için büyük bir ilham kaynağı.”AmyCurtis’in dediğine sonuna kadar katılıyoruz, Mor İnek pazarlama alanında büyük bir aydınlanma olmasını sağlayan sayılı kitaplardan biri. Aslında Mor İnek en basit tanımıyla bir pazarlama tekniği. Farklılaşmanın başarıdaki etkisi üzerine bir çalışma da diyebiliriz pekala!

SethGodin’in de sıklıkla değindiği teknikten kısaca bahsedecek olursak, yol boyunca ne kadar farklılaşırsanız o kadar başarıya ulaşabileceğinizi söyler. Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, denemekten ve yanılmaktan korkmadan bütün yol boyunca farklı bir şeyler deneyin!

Kalıcı Olmak, JimCollins ve JerryPorras

Tamamen bilimsel araştırmalara dayanılarak yazılan Kalıcı Olmak kitabı, Amerika’daki büyük şirketlerin başarı öykülerine değiniyor. Anlatım dili ile okuyucuyu kolayca çekebilen bu kitapkarşılaştırmalar üzerinden ilerlerken bahsedilen şirketlerin öykülerini inceleme fırsatı sunuyor.

6 yıllık detaylı bir araştırmanın ürününü olan Kalıcı Olmak, bir şirket olarak nasıl pazarda kalıcı olunur sorusunun cevabını veriyor. İş hayatında yükselmek, gerçekten akılda yer etmek ve başarılı olmak isteyenlerin baş ucu kitabı olmaya aday!

Duygusal Zeka, Daniel Goleman

EQ neden IQ’dan önemlidir sorusunu referans alan Duygusal Zeka, gerek iş hayatı gerekse sosyal ve aile hayatında büyük farklılık yaratacak bir kitap. Duygusal zekanın ne olduğuna kısaca değinecek olursak, kişinin sosyal hayatta ne kadar yetkin olduğunu belirleyen kriterdir. Özellikle empati ve yönetim kavramlarına odaklanan bu kitap, ekip çalışmaları için de oldukça etkili ve yararlı bir seçenek.

Daha sonrasında yine Daniel Goleman’in yazdığı İşbaşında Duygusal Zeka kitabı ise, kişinin salt zekası hariç sosyal davranışları ile birlikte şirketlerin çalışma biçimleri ve liderlerin davranış, düşünüş tarzlarını konu almakta.

Fish! Harry Paul, StephenC.Lundin ve John Christensen

Eğer sevmediğiniz bir departmanda ya da hiç istemediğiniz bir işte çalışıyorsanız Fish, size rahat bir nefes aldıracak. Yalın ve eğlenceli anlatımı ile, iş yerinde ekibinizle yaşadığınız problemleri, kendiniz ve işe bakış açınızla alakalı düşünceleri değiştirebilmenizi sağlayacak olan bu kitap, Mary Jane karakterinin başından geçen olaylara örnekler vererek bütün konuları işliyor.

İş yerindeki verimsizlikler için bir kaynak olabilecek Fish, içerisinde yer alan dersler ve ipuçları ile tüm bu çözümleri hayatınızda uygulamanıza olanak sağlıyor.

Peynirimi Kim Kaptı, Spencer Johnson

Tamamen işletme üzerine tasarlanan bu kitap, özellikle iş hayatındaki değişimlere odaklanıyor. Başımıza gelenler yüzünden duraklayıp, artık ne yapacağımızı bilemediğimiz anlar için ışık tutabilen Peynirimi Kim Kaptı, değişimin hiçbir şekilde insanı korkutup, çaresizliğe sürüklemeyeceğini anlatıyor. Her değişim ve sorunun bir çözümü olduğu ve bu değişimler sayesinde öğrendiklerimizle çok daha başarılı adımlar atabileceğimiz üzerine yoğunlaşıyor. Karakterler ve 4 farklı öykü üzerinden değişimin etkilerini anlatan bu kitap, size bambaşka bir bakış açısı kazandırabilir.

Her Koşulda Yaratıcı Olmak, NeilCoade

NeilCoade iş dünyası için yazdığı kitaplar ile çok beğenilen bir yazar olmasının yanı sıra, verdiği öneriler ile de okurların ilgisini çekiyor. Her Koşulda Yaratıcı Olmak kitabında ise, iş hayatında yenilikçi stratejilerin ve dinamik ortamların üzerinden verdiği vakaları inceleme olanağı sunuyor. İnteraktif öneri ve çözümleri ile yeni ve yaratıcı olmanın pozitif yanlarını gözler önüne sererek, yaratıcı bir insanın her şeyi başarabileceğini de ekliyor.

Değiştirilmesi gereken stratejiler, yeni fikirlerin önemi ve daha dinamik iş ortamları gibi pek çok konuda size rehber olabilecek bir kitap olan Her Koşulda Yaratıcı olmak, farklı bir bakış açısı kazanmanızı da sağlayacak.

Hızlı ve Yavaş Düşünme, Daniel Kahneman

Düşünmek, tüm hayatımızın en belirleyici eylemi! 2002 Nobel ekonomi ödülüne sahip olan Daniel Kahneman’ın kitabı olan Hızlı ve Yavaş Düşünme, beynimizin düşünme üzerine gerçekleştirdiği tüm eylemleri yalın bir dille sunuyor. Günlük hayatımızda karar verirken bizi en çok etkileyen şeyin düşüncelerimiz olduğunu söyleyen Kahneman, iş hayatında başarılı olmanın tüm sırrının da yine düşünmekten geçtiğini dile getiriyor.

Zihnimizi her türlü zihinsel hastalıktan, problemden kurtararak sağlıklı bir şekilde karar vererek başarıya ulaşabiliriz. Önemli olan nesnel ve öznel yargılardan kurtularak, karar mekanizmalarımızı doğru şekilde kullanarak düşünebilmek.

Limit Sizsiniz, Mümin Sekman

Başarı üzerine duran Limit Sizsiniz kitabı, basit ve sürükleyici dili ile alışılagelmişin dışında bir başarı tanımı üzerinde durarak özellikle iş alanında çarpıcı bir değişikliğe yol açıyor. Başarının yolunun çok çalışmaktan ve kendine inanmaktan geldiğini söyleyen Sekman, gerçek başarılı kişinin kim olduğunu da anlatıyor.

Başarı üzerine uzun yıllardır yaptığı çalışmaların bir ürünü olan Limit Sizsiniz, başarının ilk adımının kendine güvenmek olduğunu sık sık okuyucuya hatırlatıyor. Risklerin kişiyi nasıl başarıya götürdüğüne değinirken, neyi yapabilirim sorusuna da bir cevap arıyor.

O zaman da sadece deneyimler yetersiz kalıyor, kitaplara, filmlere ve çevremizdeki fikirlere bakıyor ve kendimize bir rehber oluşturuyoruz.

“Sinan Emre Yılmaz “

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler