İş Hayatında Stresi Doğru Yönlendirmek

Stres, yaşamımızı sürdürmemizi sağlayan olgulardan biridir. Bu kavram, biyolojik ve psikolojik dengenin bozulmasına gösterilen tepki olarak tanımlanabilir. Başka bir biçimde ifade etmek gerekirse, insan türünün hayatta kalma çabası sayesinde gelişen doğal bir tepkidir. Stresle başa çıkmak, onu yok saymak veya ondan tamamen arınmak anlamına gelmez, nitekim bu mümkün olmayacaktır. Ancak stresi doğru yöneterek iş hayatında başarı elde etmek mümkündür.

Kriz Yönetimi Yapın

İş yaşamında zor durumlarla karşılaşmak kaçınılmazdır. Zorlu bir müşteriyle çalışmak zorunda kalabilir veya gözden kaçan bir hata yüzünden yaptığınız işlerde güçlüklerle karşılaşabilirsiniz. Bu durum da doğal olarak strese sebep olur. Stres, böyle durumlarla baş etmek için motivasyon sağlar ancak stresi iyi yönetemediğiniz takdirde yanlış davranışlar sergileyebilir, işleri içinden çıkılmaz bir hâle getirebilirsiniz. Stresle baş etmenin en iyi yolu, kriz yönetimi için bir plan hazırlamaktır.

Zorlu bir müşteriyle karşılaştığınızda, kısa zamanda bitmesi gereken önemli bir iş aldığınızda ve bunun gibi zorlayıcı durumlara maruz kaldığınızda yapmanız gerekenleri önceden planlamak, kriz anlarında stresi doğru yönetmenizi sağlayacaktır. Böyle durumlarda, dünyanın sonu gelmiş gibi davranmamalı ve stresi bir motivasyon kaynağı olarak kullanmalısınız. İyi bir kriz yönetimi, iş hayatınızda başarılı olmanızı sağlayacak ve özgüveninizi arttıracaktır.

Ertelemeyin!

Erteleme, stres anlarında sıklıkla başvurulan bir davranıştır. Stresten kısa süreli uzaklaşmayı sağlasa da, işleri zora sokacağı için uzun vadede stresin derinleşmesini sağlar. Çürük bir dişin ağrısını ağrı kesiciyle geçirebilirsiniz ancak asıl yapılması gereken dişi tedavi ettirmektir. Ertelenen işler için de aynısı söylenebilir. Yapmanız gereken işleri doğru zamanda yaparak, büyük bir stres yükünden kurtulabilirsiniz. Sahip olduğunu stresi, işleri ertelemek için değil, gereken zamanda bitirmek için kullanmanızda fayda var.

Psikolojik Destek Almaktan Çekinmeyin

Hepimizin kendine doğru soruları sormaya ihtiyacı vardır. Bu yalnızca iş yaşamı için değil, genel olarak hayat için geçerli bir ilkedir. Psikolojik destek almak, stres yüküyle baş etmenize yardımcı olabilir. İş hayatının getirdiği stresin gündelik yaşamınızdaki dengeyi bozduğunu hissediyorsanız, mutlaka bir psikologa başvurmanız gerekir. Etkili bir terapi süreci yaşamınızı düzene sokmanıza yardımcı olacaktır.

Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler