Bir Liderde Olması Gerekenler

İnsanlarla etkili bir iletişim kuran, güçlü bir lider nasıl olunur? Cevap da tıpkı soru kadar basit. Gerek iş hayatınızda gerekse sosyal hayatınızda etkili ve güvenilir bir kişi olmak sizi başarıya götüreceği gibi liderlik özelliklerinizi geliştirerek daha verimli bir yaşama sahip olabilirsiniz.

İyi bir liderde olması gereken özelliklerin en önemli noktaları insan, iletişim ve amaçlardan geçmektedir. Kişi ne kadar kendini tanıyorsa, ne yapacağını biliyorsa hem kendine hem de çevresine o kadar etki yapabilir. Bunun yanı sıra insanlarla kurduğu iletişim tarzı, biçimi ve amacı da kişinin liderliğini etkilemektedir.

Kişileri etkisi altına almak, etkili bir iletişim kurmak göründüğü kadar zor olmasa da emek istediği için kişi kendisini olabildiğince amaçlarına vermelidir. Liderlik özellikleri zamanla gelişerek, kişinin daha başarılı ve verimli olmasına olanak sağlarken bazı noktalarda fedakarlık etmesini de zorunlu kılmaktadır.

Özellikle başarılı bir insan yönetiminin sırrı başarılı bir liderdir. İş dünyasında gördüğümüz tüm başarılar bir ekip işinin ürünü olduğu kadar, ekibi yöneten kişinin de başarısıdır.

Bir liderin iş hayatındaki önemini bildiğimiz için de etkili ve başarı bir liderde olması gereken başlıca özellikleri sizin için derledik!

  • Çevrenizdekileri dinleyin. Başarılı bir lider her zaman ekibindeki ve çevresindeki kişileri dikkatle dinleyerek, onların fikir ve düşüncelerine önem verdiğini gösterir. Bu sayede karşıdaki kişi kendini değerli hissederek, paylaşım yapmaktan çekinmeyecektir. Dinlemeyi bilen bir liderle çalışmak herkesin hoşuna gideceği için, etkili bir fikir alışverişi için de zemin hazırlayacaktır.
  • Kendinize güvenin. Eğer siz kendinize güvenmezseniz, kurduğunuz bütün ilişkilerde bu güvensizliğiniz karşınızdakileri de etkileyerek onların motivasyonlarını ve inançlarını etkileyecektir. Siz kendinize ne kadar güvenirseniz, güveniniz karşı tarafa yansıyarak bir ayna etkisi oluşturacaktır. Bu sayede ekibinizle birlikte daha güvenilir ve güçlü adımlar atabilirsiniz.
  • Vizyon sahibi olun, amaçlarınızı net bir şekilde belirleyin. Vizyonunuz ve belirlediğiniz amaçlarınız size inanan kişileri etkiniz altına alacak en önemli unsurdur. Amaçlarınızı net bir şekilde belirledikten sonra onları yine aynı netlikte paylaşarak daha güçlü bir iletişim kurabilirsiniz. Herkesi etkisi altına alabilecek amaçlar, kişileri toplayarak daha başarılı sonuçlar alınmasına olanak sağlayacaktır.
  • Sorumluluk alın. İşinizde ne kadar sorumluluk sahibi olursanız, o kadar başarılı olursunuz. Aldığınız sorumluluklar ekibinizi de etkisi altına alarak onları motive edecektir. Sorumluluk aldıkça kendinizi geliştirerek alanınızda daha güçlü ve başarılı olabilirsiniz.
  • Tutkunuzu herkese yayın. Yaptığınız işi ne kadar tutkuyla, sevgiyle yaparsanız çevreye yaydığınız enerji de o kadar olumlu olacaktır. Küçük bir projede dahi tutkulu ve heyecanlı bir şekilde çalışırsanız, bu tutkuyu etrafınızdaki herkese aşılayarak daha başarılı bir yol izlenmesini sağlayacaktır.
  • Risk almaktan korkmayın. Etkili ve başarılı bir lider olmak istiyorsanız, risk almaktan ve denemekten korkmayın. Denediğiniz her yeni şey sizi başarıya bir adım daha yaklaştırırken kazandığınız deneyimler sayesinde kendinizi geliştirme fırsatı da elde edebileceksiniz.
  • Gelişimi amaç edinin. Her zaman kendinizi ve çevrenizdekileri geliştirmeye odaklı olduğunuzda çok daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Durağanlığın aksine, daha aktif ve zamana uygun değişimler yaparak daha etkili bir yönetim anlayışı benimseyerek, ekibinizi güçlendirebilirsiniz.
  • Takım çalışmasını destekleyin. İyi bir liderde olması gereken en önemli özelliklerden biri de başarılı bir takım çalışmasıdır. Ekip çalışmasını özendirerek çalışmaları destekleyen lider çok daha başarılı sonuçlar elde edecektir. İyi bir lider, çalışanları sadece izlemez onlarla beraber çalışır.
  • Alçakgönüllü olun. Yaptığınız işler ve başarılarınızla övünmek, kendinizi üstün görmek yerine olabildiğinizce alçakgönüllü olmak sizi ekibinize ve çevrenize yakınlaştıracak ve daha etkili bir iletişim kurmanıza imkan sunacaktır.
  • Hızlı olun. Olası kriz durumlarında ne kadar hızlı ve etkili bir karar verirseniz o kadar güçlü ve kalıcı sonuçlar elde edersiniz. İyi bir lider hızlı bir şekilde düşünerek, doğru kararları sunar. Bu sayede hem çevresinin güvenini kazanır hem de yaptığı her işte başarılı sonuçlar elde edebilir. Hızlı ve etkin kararlar için, olabildiğince vaka inceleyip çözümleyerek ve kriz planlamaları yaparak kendinizi kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz.
Kategori:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler