Maddi gücünüz yaptığınız işe ve ülkenin ekonomik durumuna göre değişebilir. Diğer yandan, geliriniz ne kadar yüksek olursa olsun, parayı kontrol etmek geleceğiniz için önemlidir. Tasarruf yaparak, hedefleriniz için gereken parayı edinebilir, geleceğinizi garanti altına alabilir ve acil durumlar için maddi kaynağa sahip olabilirsiniz. Diğer yandan, tasarrufun yalnızca maddiyatla değil, zaman yönetimiyle de ilgili bir kavram olduğunu belirtmekte fayda var.

Paraya Her An İhtiyacınız Olabilir

Acil bir seyahat veya çözmeniz gereken bir sağlık problemi için paraya ihtiyaç duyabilirsiniz. Kenara attığınız miktarlar, acil durumlarda hayat kurtarabilir. Diğer yandan, miktarı ne olursa olsun bir birikiminizin olması, yaşamınızda büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Dolayısıyla, acil durumlarda zora düşmemek, ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi yerine getirirken maddi problemler yaşamamak için tasarruf yapmaya ihtiyacınız var.

Paranın Miktarını Küçümsemeyin

Market alışverişi yaparken, sepetinize bir paket cips veya çikolata eklemenin zararının olmayacağını düşünebilirsiniz. Ancak bunu sürekli yaptığınız takdirde, bütçeniz büyük zarara uğrayacaktır. Bu yüzden, gereksiz yere harcadığınız veya kenara attığınız paranın miktarını küçümsememeniz gerekir. Küçük miktarları kenara atarak, ihtiyaç hâlinde kendinizi büyük bir dertten kurtarabilirsiniz. Tasarruf etmek için elinizde büyük miktarlarda para geçmesini beklemeyin.

İhtiyaçlarınızı Sınıflandırın

Tasarruf yapabilmek için öncelikle gerekli ve gereksiz harcamaları sınıflandırmanız gerekir. Elbette, Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde en altta olmayan ögeleri yaşamınızdan tamamen çıkarmanız gerekmez. İhtiyaçlarınızı sınıflandırarak, lüksleriniz için dozunda harcayacağınız paranın organizasyonunu da yapabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı önem sıralamasına sokarak, harcamalarınızı organize edebilir ve tasarruf yapabilirsiniz.

Faturalarınızı, mutfak masraflarınızı, işiniz ve eğitiminiz için yaptığınız harcamaları, kitap masraflarınızı hesaplayarak, bunlar için ayıracağınız miktarı önceden belirleyebilirsiniz. İhtiyaçlarınızı bir önem sırasına sokmanız da harcamalarınızı organize etmek bakımından faydalı olacaktır.

Lükslerinizden Vazgeçmeyin

Starbucks’tan ısmarladığınız güzel bir kahveye veya sıklıkla oynadığınız bilgisayar oyununun ek paketine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Elbette, yaşamınızı bunlardan münezzeh bir biçimde geçirmeniz gerekmez. Önemli olan, bu harcamaları dozunda yapmak ve bunların bütçeniz için bir tehdit oluşturmasını önlemektir. Hatta, belli bir miktar birikim yaptıktan sonra kendinizi bu lükslerden biriyle ödüllendirebilirsiniz.

Harcamalarınızı Yazın ve Fişlerinizi Saklayın

Paranın kontrolünü kaybetmek oldukça kolaydır. Sorun olmadığını düşündüğünüz küçük harcamalar gün sonunuzda cüzdanınıza büyük bir boşluk olarak dönebilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak ve harcamalarınızı kontrol edebilmek için, fiş almanız ve yaptığınız harcamaları yazıya geçirmeniz faydalı olacaktır. Harcamalarınızı günlük, haftalık ve aylık periyotlarla kontrol ederek, bütçenizi kontrol etmek yolunda büyük bir adım atabilirsiniz

Yorum Ekle

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s