Öfke, hepimizin zamanzaman hissettiği, doğal bir duygudur. Çevremizdeki insanların tavırları, gündemle ilgili konular, gündelik yaşamdaki aksaklıklar ve bunun gibi birçok durum bizi öfkelendirebilir. Öfkeyi tamamen sönümlendirmek mümkün değildir ancak kontrolsüz bir öfke kişi için zararlıdır. Öfkenizi yöneterek, çevrenizdeki insanlarla ilişkilerinizi iyi tutabilir ve stresinizi büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Elbette, üstesinden gelemediğiniz bir öfke problemi varsa yapmanız gereken ilk iş bir psikologa danışmak olacaktır. Ancak çeşitli önerilerle, öfkenin gündelik yaşamınızdaki etkisini azaltabilirsiniz.

Bastırmayın!

Öfke kontrolüyle ilgili en sık yapılan hata öfkeyi tamamen bastırmaya ve yutmaya çalışmaktır. Ancak, var olan hiçbir şey yok olmaz ve sizin öfkenizi dile getirmemiş olmanız, onu yok etmek için yeterli değildir. Öfkenizi bastırdığınızda bu sizi kötü etkileyecek, stresinizi arttıracak, kendinize olan saygınıza ciddi anlamda zarar verecektir. Bastırılmış öfkenin yalnızca psikolojik değil, fiziksel anlamda da zararlı olduğunu unutmamak gerekir. Öfkenizi bastırarak kalp hastalıklarına dâhi davetiye çıkarabilirsiniz. Bu yüzden, bastırmak yerine yönetmeyi öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Öfkenizi bastırmak yerine, sakinleşmeye çalışabilirsiniz. Nefes egzersizleri bunun için faydalı olacaktır. Yeterince sakin olduğunuzdan emin olduktan sonra, öfkelendiğiniz konuları dile getirerek sorunun çözümü için bir adım atabilirsiniz. Bunları dile getirmek yerine içinize atmak ve bastırmak, sorunu çözmeyeceği gibi kendinize psikolojik ve fiziksel olarak zarar vermenize sebebiyet verecektir.

Öfkelendiğiniz Konuları Dile Getirin

Sorunları öfkeli bir üslupla ifade etmek, anlaşılabilirliğinizi azaltacak ve öfkelendiğiniz durumun sürekliliğini sağlayacaktır. Satın aldığınız üründe bir hasar olduğunu düşünelim. Bu sorunu müşteri hizmetleri yetkilisiyle konuşurken, öfkeli bir üslup kullanmak yerine, sakin ve detaylı bir şekilde anlattığınızda, sorunun çözümü kolaylaşacaktır. Aksi takdirde, kendinizi karşı tarafa anlatmanız zorlaşacağı için sorunun çözülmesi de aynı ölçüde güçleşir. Böyle durumlarda sakin kalmaya çalışarak, öfkelendiğiniz konuları makul bir üslupla dile getirmeye özen göstermelisiniz.

Öfkeli Davranmanın Sonuçlarını Düşünün

Öfkeli bir hâldeyken, karşınızdakine, kendinize zarar vermeyi, muhatap olduğunuz kişilere kötü şeyler söylemeyi düşünebilirsiniz. Ancak, “Öfkeyle kalkan zararla oturur” sözünü böyle durumlarda hatırlamanızda fayda var. Öfkeli davranışlar, karşı karşıya olduğunuz durumu çözümsüz kılabilir. Böyle bir durumda, öfkeli davranışların sonuçlarını düşünmek sizi hata yapmaktan alıkoyacaktır. Ayrıca, sakin kalarak ve kendinizi kontrol ederek öfkelendiğiniz durumların çözülmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Destek Almaktan Çekinmeyin

Sürekli öfkeleniyorsanız, öfkenizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız, kendinize veya başkalarına zarar verme eğiliminde olduğunuzu düşünüyorsanız, kesinlikle terapi almanız gerekir. İyi bir psikolog, öfkenizi kontrol etmenizi ve yaşamınızdaki etkilerini azaltmanızı sağlayacaktır. Herkesin öfkelenmek için haklı sebepleri olabilir ancak öfke güçlü ve yıkıcı bir duygudur. Bu duyguyu kuvvetlendirmenin hayatınızı zorlaştırmak dışında bir işe yaramayacağını unutmamanız gerekir. Uzman bir terapist, size yol göstererek öfkenizi kontrol etmenizi ve yaşamınızdaki stresi büyük ölçüde azaltmanızı sağlayacaktır.

Yorum Ekle

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s