Kişisel Gelişim İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

İnsan psikolojisi yaşam içerisinde etkisini fazlasıyla belli eden bir noktada bulunmaktadır. Her ne kadar toplum arasında bu farkında olunmasa da önemi büyüktür. Kendimizde sağlayacağımız gelişimler bizlerin hayattan alacağı doyum noktasını da arttırmaktadır. Kişisel gelişim olarak adlandırdığımız bu süreç, kişisel gelişim için yapmanız gereken 5 şey ile mümkün olmaktadır.

Kişisel Gelişiminizi Arttırmanın Yolları

Kişisel gelişim bireyin hayatını tamamen değiştirebilecek bir unsur olmaktadır. Çevrenizdeki insanları etkilemekle birlikte kendi adınıza da mutluluk ve bilgi sağlayabilirsiniz. Kişisel gelişim için yapmanız gereken 5 şey:

 1. Bol bol okuyun, izleyin.
  Biliyorsunuz ki farklı noktalara açık olmakla birlikte görüşlerimizi ilerletmenin yolu farklı hayatlar görmekten geçer. Bu noktada kitap, dergi okumak ve film izlemek sizlerin gelişimini destekleyecektir. Her alanda olabilir bu yapıtlar yeter ki koşulu sağlayın.
 2. Farklı insanlarla ortak ortamlarda bulunun.
  Film ve kitaplardan doyum sağlamakla birlikte kişiyi en çok geliştiren asıl nokta bir bireyle bizzat iletişim haline geçmektir. O kişiden aldığınız bilgi ve doyum ile kendinizde düzeltmelerde bulunabilirsiniz.
 3. Gözlem yapın.
  Faaliyet halinde bulunmadan sadece hayatı gözlemlemek bile bizlerin bir şeyleri fark edip ilerletmesini sağlar.
 4. Durun ve kendinizi dinleyin.
  Farklı insanlarla etkileşimde bulunurken aynı zamanda kendinizi kaybetmemek de önem taşır. Onlardan alacağınız bilgilerle birlikte tamamen onlar gibi olmanızı istemeyiz. Sadece yapmanız gereken içinizde tartarak doğruyu oluşturmaktadır. Bunun için durun ve dönemsel olarak kendinizi dinleyerek tartışmalar da bulunun.
 5. Gelişiminizi takip etmek.
  Gelişim insanlar adına hemen gerçekleşmesi beklenen bir durumdur. Ancak hemen gerçekleşmesi mümkün değildir zaman gerekir. Bu noktada hevesinizi diri tutmak ve kendinizi motive edebilmek adına gelişiminizi takip edin.

Yorum Ekle

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s